Szkoła Przysposabiająca do pracy nr 2

Baza Zespołu Szkół nr 16

O Zespole Szkół Nr 16

1 września 1997 roku z inicjatywy Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Autyzmu powstała pierwsza publiczna Szkoła Podstawowa dla uczniów z autyzmem. Placówka została zorganizowana jako filia Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 8 we Wrocławiu. Filia otrzymała odrębny budynek przy ul. Budziszyńskiej 65. Z dniem 1 września 2000r. filia stała się samodzielną placówką – Szkołą Podstawową Nr 102. 1 września 2002 powołano Zespół Szkół Specjalnych Nr 28 dla Uczniów z Autyzmem, w skład którego weszły Szkoła Podstawowa Nr 102 i Gimnazjum Nr 58. We wrześniu 2004 połączono Zespół Szkół Nr 28 ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno –Wychowawczym Nr 7 i powołano Zespół Placówek Oświatowych Nr 2 z siedzibą przy ul. Głogowskiej 30 we Wrocławiu. 1 września2007r.utworzono Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy Nr 2 dla Uczniów zAutyzmem, która weszła wskład Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2 we Wrocławiu.1 września 2016r. Szkoła Podstawowa Nr 102 oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy Nr 2 rozpoczęły funkcjonowanie jako Zespół Szkół Nr 16.

Zaplecze

Budynek Zespołu Szkół Nr 16 położony jest w zaciszu małych uliczek śródmieścia Wrocławia co gwarantuje spokojne i ciche sąsiedztwo. Przylegający, duży ogród w całości przeznaczony jest dla naszych uczniów. Znajdują się w nim siłownia dla starszych uczniów, plac zabaw dla młodszych dzieci, duża strefa zieleni umożliwiająca prowadzenie zajęć ruchowych, rekreacyjnych oraz zajęć ogrodniczych. Placówka jest dobrze wyposażona w sprzęt oraz pomoce dydaktyczne dostosowane do potrzeb naszych uczniów.
Posiadamy:

• sale lekcyjne wielkością dostosowane do czteroosobowych zespołów,
  • dwie pracownie kulinarne do prowadzenia zajęć kulinarnych,
  • trzy sale do prowadzenia zajęć ruchowych, w tym do integracji sensorycznej
  • dwie duże sale do prowadzenia zajęć muzycznych, w których także organizowane są uroczystości i imprezy szkolne
  • własną kuchnię, w której przygotowywane są obiady dla uczniów,
  • gabinety do zajęć specjalistycznych (logopedy, psychologa, Tomatisa, Biofeedback)
  • gabinet pielęgniarki szkolnej.

Nasze działania

Zespół Szkół Nr 16 zapewnia uczniom udział w zajęciach edukacyjnych oraz rewalidacyjnych. Organizujemy imprezy klasowe, szkolne, wernisaże indywidualne uczniów oraz wystawy prac plastycznych uczniów na terenie placówki oraz w przestrzeni miejskiej. Organizujemy bliższe i dalsze wycieczki przedmiotowe.
Cyklicznie obchodzimy Europejski Tydzień Autyzmu oraz Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczestniczymy i organizujemy zawody sportowe. Prowadzimy liczne akcje ekologiczne i prozdrowotne. Uczestniczymy w działaniach kulturalnych: koncertach, przeglądach, spektaklach teatralnych, seansach kinowych.
W szkole działa zespół muzyczny skupiający uczniów z różnych klas.