finał wystawa pan i pani
finał wystawa pan i pani (99)
Od kilku lat organizuję w szkole przeglądy twórczości plastycznej uczniów. Zawsze próbuję znaleźć dla nich jakiś ciekawy temat. Tym razem postanowiłam zaproponować naszym podopiecznym przedstawienie Pani i Pana. W czasie prowadzonej przeze mnie lekcji zaobserwowałam jak jeden uczeń dokładnie odwzorowuje to, co narysował jego kolega. Wtedy uświadomiłam sobie, że wszystkim moim uczniom łatwiej będzie „ugryźć” zadany prze ze mnie temat, jeśli będą mogli skorzystać z jakiś wzorów. W pracowni miałam kilka książek z reprodukcjami dzieł dawnych i trochę mniej dawnych mistrzów, przedstawiającymi portrety różnych kobiet i mężczyzn. Zaprosiłam uczniów do tworzenia ich kopi. To co powstawało, za każdym razem wprawiało mnie w wielki zachwyt. Zachwycało mnie też, z jak wielkim zapałem tworzyli swoje prac i jak pewni byli swojego artyzmu. Nie przejmowali się, że coś nie jest identyczne z oryginałem. Uważam, ze każda wykonana przez nich kopia jest niezależnym arcydziełem. Z wielką radością i dumą pokazuję każe z nich.
Wystawa prezentuje również rysunki nie będące kopiami, lecz autorskimi przedstawieniami tematu. Niektóre z nich są portretami rodziców naszych uczniów, inne wizerunkami wymyślonych pań i panów. Wszystkie zachwycają bogactwem zawartym w prostocie.
Jestem pewna, że każdemu oglądającemu wystawa ta dostarczy energii życiowej wynikającej  z obcowania z prawdziwą Sztuką, przez duże „S”.
Opiekun Szkolnego Koła Plastycznego
Marta Galantowicz